Valu lihastes ning liigestes pärast füüsilist treeningut on paljudele tavaline asi. Rääkides lihastest on tegemist hilinenud lihasvaluga, mis tekib umbes 24-72 tundi pärast treeningut. Lihasvalu tekib mikrohaavanditest lihastes, mis omakorda tekivad ülekoormuse tõttu.

Kes meist ei oleks päeval tugevat trenni teinud, enda üle uhkust tundnud ning tunnetanud kuidas tervis paraneb kuni järgmine hommik uksele koputab ning me peame voodist püsti tõusma. Värisevad jalad, valulik alaselg või käed, mis tunduvad olevat rohkem nuudlid kui midagi muud … see kõik on ajutine põletikuprotsess lihastes.

 

Lihasvalu leevendamine

Esmalt, tuleks mõelda võimalike probleemide ennetamisele. Kui korralikult ennetustööd teha ning enda keha tunnetada ei ole põhjust valu leevendada kuid kui lihasvalu ründab, tuleb sellega tegeleda.

  • TAASTUMINE

Kuna lihasvalu on põletikuline protsess, siis tuleb anda enda kehale aega ning võimalust paraneda.

  • Massaaž, eriti rullimine on lihastele meeldiv ning efektiivne tegevus, mis leevendab lihaspinget, parandab verevarustust ning paneb hapniku liikuma. Lihaseid rullides tuleks aga meeles pidada, et massaažiga ei tohiks liiale minna ning lihastele lisakahjustusi teha. Massaaž peab olema mõnus ning valutu tegevus.

Spokey Smteel massaažirull

  • Aeroobset treeningut või liikumist peetakse üheks parimaks leevenduseks taastumisel kuna see paneb vere kehas liikuma, mis omakorda kiirendab taastumisprotsesse. Küll aga peab tegemist olema väga kerge treeninguga, jalutuskäiguga või sörgiga, mis vaid soojendab keha ning kiirendab taastumist.
  • Külmaravi. Külmaravi kasutavad paljud sportlased. Võibolla olete näinud vanne, mis on täidetud jääga või külma veega. Kuigi tegemist ei pruugi olla kõige mugavama vahendiga vähendab külmaravi lihasvalu. Teiselt poolt aga pärsib see põletiku, mis on vajalik lihaste taastumise alustamiseks.
  • Vastupidiselt külmaravile kasutatakse ka soojaravi, mis annab head lühiajalist leevendust lihastele. Mõeldes aga külma ning soojaravile, võib ka proovida sooja ning külma dušši – alustada jaheda veega ning lõpetada sooja veega. Nagu saunas käimine talvel kui külm tiik on sauna lähedal.
  • Vedeliku tarbimine. Taastumisel on väga tähtis juua piisavalt palju vedelikku, soovitavalt puhast vett. Peale trenni tuleks sisse juua ka elektrolüüte, mis taastavad trenniga kaotatud mineraalid kehas ning aitavad kaasa taastumisprotsessiga. Lisaks võib juua erinevaid maitsvaid teid nagu vaarikatee, ingveritee või roheline tee.

OTE Hydro Tabs

  • Kui tegemist on väga valulise protsessiga võib võtta ka toidulisandina magneesiumit ning valuvaigistit (Ibuprofeen). Küll aga on soovitav valuvaigistitest eemale hoida nii kaua kui võimalik kuna keha harjub nendega väga kiiresti ära ning sellega koos väheneb ka nende mõju. Lisaks, kuna valuvaigistid on põletikuvastased siis pikendavad nad taastumisprotsessi märgatavalt.

 

Liigesvalu leevendamine

Liigesvalud võivad samuti tekkida ülekoormuse või harjumatu liigutuse tõttu. Samuti võib endast märku anda vanem vigastus või trauma. Liigesvalu korral aitavad seda leevendada samad meetodid nagu lihasvalu kuid lisaks võib välja tuua spetsiaalseid vahendeid, kuidas liigesvalu vähendada.

  • Külmaravi. Liigestele saab soetada erinevaid külmakotte ning spreisid, mis alandavad paistetust ning vähendavad valu. Kui tegemist on väga valuliku protsessiga on soovitav hoida külma liigesel mitu korda päevas kuni 20 minutit. Küll aga ei tohi külmakotti panna otse nahale võimaliku külmakahjustuse tõttu, vaid see tuleb panna näiteks käterätiku sisse.
  • Sarnaselt külmaravi spreidele on olemas ka erinevaid geele, mida valulikule liigesele määrida.
  • Kui liigesed tahavad sooja võib kasutada erinevaid soojendavad geele ning kreeme. Lisaks võib kanda tugisidemeid, mis soojendavad ning hoiavad liigest õiges asendis.

Nebat toestusvöö liigestele

 

Valud liigestes ning lihastes on füüsilise treeningu järgsed nähtused, mida ei tohiks karta. Kehale tuleb anda aega taastumiseks ning loodetavasti kasutatakse taastumiseks kuluvat aega hästi ära, vaadates huvitavaid filme, õppides midagi uut, mediteerides või mõnusat Lo-fi muusikat kuulates. Peale tugevat treeningut, eriti kui sellega pingutatakse üle, tuleb anda enda kehale aega taastumiseks. Küll aga on võimalik taastumisprotsessi kiirendada eelnevate ideedega ning vahenditega, mida on võimalik leida iluversum.ee kodulehelt.

Head taastumist!